Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Nowy Range Rover Velar powalczy ze złodziejami

Mimo nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mają zapobiegać kradzieżą, złodzieje nadal znajdują sposób na kradzież. Metoda „na walizkę” wzbudza postrach u każdego właściciela pojazdu. Teraz wraz z debiutem nowego Velara, Range Rover wprowadza system, który wygra z każdym złodziejem i każdą metodą. Nawet na walizkę!

Zadebiutuje nie tylko nowy system zabezpieczeń, ale również zupełnie nowy system rozrywki multimedialnej na pokładzie Velara. Nowy Range Rover Velar jako pierwszy model marki wyposażony będzie w system informacyjno-rozrywkowy Pivi Pro najnowszej generacji, która działa szybciej i jest jeszcze bardziej przyjazna w obsłudze. Pozwala bowiem połączyć zalety tradycyjnego kokpitu z bezpośrednim dostępem do fizycznych przycisków z możliwościami jakie dają wysokiej jakości wyświetlacze dotykowe.

Będzie bardziej wirtualnie

Sprawiający wrażenie unoszącego się w powietrzu zakrzywiony ekran dotykowy pozwala kontrolować kluczowe elementy wyposażenia samochodu. Wirtualne przyciski sterujące m.in. klimatyzacją, fotelami, głośnością dźwięku, czy trybami systemu Terrain Response są zawsze widoczne po bokach ekranu i tym samym zapewniają natychmiastowy dostęp do najczęściej używanych elementów wyposażenia. 

Na początku każdej podróży na centralnym ekranie pojawia się panel Pre-Drive, który zapewnia szybki dostęp do takich funkcji jak choćby takich odmrażanie szyb czy podgrzewanie foteli. Z czasem Pre-Drive znika, odsłaniając znajomy trzypanelowy ekran główny Pivi Pro, który można w inteligenty sposób konfigurować.

System informacyjno-rozrywkowy był wnikliwie testowany komputerowo, ale również z pomocą ludzi. Wszystko po to, by skrócić czas interakcji oraz zapewnić przyjazną obsługę. Do wykonania 80 procent dostępnych zadań wystarczą tylko dwa dotknięcia ekranu. Pivi Pro obsługuje bezprzewodowo Apple CarPlay oraz Android Auto. 

Nowe rozwiązania mają jeszcze mniej rozpraszać uwagę kierowcy

Dzięki systemowi Amazon Alexa Range Rover wchodzi na nowy, wyższy poziom obsługi. Teraz można kontrolować różne funkcje i ustawienia głosowo, zmniejszając potencjalne rozproszenie uwagi. Alexa jest osadzona w systemie Pivi Pro i można ją łatwo aktywować wypowiadając hasło „Alexa” lub dotykając przycisku „Alexa” na ekranie dotykowym.

Aż 80 procent systemów podlegających elektronicznemu modułowi sterującemu (ECU), w tym m.in. Pivi Pro, nawigację, diagnostykę, układ zawieszenia czy napędowy można aktualizować zdalnie bez konieczności odwiedzania serwisu.

Nowy Range Rover Velar oferuje pasażerom łączność Wi-Fi z pakietem transmisji danych, zapewniając tym samym wygodny dostęp do informacji i rozrywki przez cały czas. Dzięki zastosowaniu dwóch kart SIM i architekturze opartej na chmurze Velar oferuje pełen dostęp do aplikacji online, w tym Alexa oraz Spotify, które są zintegrowane z systemem multimedialnym i nie wymagają łączenia się auta ze smartfonem.

Złodzieje bez szans

Wynik niezależnego testu ADAC dowiódł, że z spośród 501 sprawdzanych modeli tylko 31 zapewnia należytą ochronę przed tzw. kradzieżą na walizkę. W tej grupie znalazły się Range Rover, Defender, Discovery oraz Jaguar I-PACE. Oznacza to, że już poprzednie generacje elektronicznej architektury stosowanej przez JLR były zabezpieczone przed atakiem złodziei. Grupa Jaguar Land Rover wykorzystuje zabezpieczenie Ultra Wide Band, które skraca czas wysyłania sygnału z kluczyka do samochodu i tym samym zabezpiecza przed wrogim przejęciem.

Niemiecki automobilklub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) to organizacja, która reprezentuje interesy właścicieli samochodów w Niemczech i często przeprowadza niezależne testy podzespołów samochodu. Nie tylko ADAC dostrzegł ogromny potencjał w oprogramowaniu stosowanemu przez grupę JLR.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...