Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Mandat to nie wszystko? Co się zmieni w przepisach 17 czerwca? 

Za kilka dni wejdą w życie kolejne zmiany w przepisach. Dla kierowców, którzy są specjalistami w zbieraniu punktów, zostaną nałożone kolejne kary. 

Kierowcy, którzy łamią prawo, będą musieli liczyć się z nowymi konsekwencjami. To już nie tylko mandat, ale coś równie „bolącego”. Od piątku 17 czerwca 2022 r. mandaty będą udostępniane firmom ubezpieczeniowym. A co za tym idzie – wysokość stawki OC będzie uzależniona również od liczby punktów, jakie niefrasobliwemu kierowcy przydzieli policjant.

Informacje, do których dostaną dostęp ubezpieczyciele, pozwolą bowiem oszacować prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji przez danego kierowcę. Tym samym, w przypadku gdy ryzyko okaże się większe, będą podnosić stawki OC.

Jakie dane otrzyma ubezpieczyciel? 

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić informacje dotyczące spowodowania katastrofy, nieumyślnego spowodowania wypadku, prowadzenia w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem innego środka odurzającego. Dodatkowo będą mieć dostęp do wykroczeń spowodowanych przez ubezpieczającego, takich jak np.: tamowanie ruchu, prowadzenie bez uprawnień czy zignorowanie znaków drogowych.

Kierowcy, którzy nie będą się stosowali do przepisów ruchu drogowego otrzymają zdecydowanie wyższe składki. Mówi się o wzroście na poziomie kilkuset procent. Na tę informacje zareagowali dość radośnie i już teraz mówią, że z wielką chęcią będą korzystać z udostępnionych danych. 

Czy to zwiększy bezpieczeństwo na drogach? 

To główny zamysł wprowadzenia tych przepisów. Ma to jeszcze bardziej wystraszyć kierowców do przekraczania prędkości i łamania ogólnie przyjętych przepisów ruchu drogowego. Już samo zaostrzenie przepisów, z początkiem tego roku, bardzo pozytywnie wpłynęło na poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy w tym przypadku będzie podobnie? Dowiemy się w najbliższym czasie. 

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...