Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Supersamochody już są nam niepotrzebne? 

Czasy, w których sportowe osiągi były zarezerwowane tylko dla super samochodów już dawno minęły. Teraz możemy jeździć tak samo szybko hatchbackiem, w który możemy się normalnie spakować i przewieźć 4 osoby. A dodatkowo, przyciągać wzrok wielu osób. Idealnym przykładem jest Audi RS3 przerobione przez firmę ABT!

Niezwykła aerodynamika, tytaniczna praca inżynierów, by osiągnąć jak najwyższe prędkości. Takie są właśnie supersamochody, do których kiedyś dostęp był naprawdę ograniczony i zarezerwowany tylko dla wybranych klientów. 

Teraz się to zdecydowanie zmieniło i praktycznie każdy kogo stać, może sobie kupić sportowe auto. Inżynierowie przykładaj taką samą uwagę do budowy Hot Hatch’y, co do sportowych samochodów, bo wiedzą, jak szybko rozwija się ten konkretny rynek. Dziś nawet auto nie musi się wyróżniać, aby uzyskiwało kosmiczne osiągi. Podstawowe Audi RS3 nie będzie ściągało zbyt wielu spojrzeń. Jednak już po wybraniu zielonego, jaskrawego koloru, sytuacja obróci się o 180 stopni. 

Audi RS3 dysponuje silnikiem o pojemności 2,5 litra i mocy 400 koni. To wszystko pozwala na osiągniecie setki w 3,8 sekundy. Dodatkowo napęd na wszystkie koła Quattro dosłownie wystrzeliwuje RS3 podczas startu. Przyznajcie, te statystki są godne prawdziwym supercarom.

Dla firmy ABT to za mało!

Ten niemiecki tuner, postanowił trochę podkręcić hot hatch’a od Audi. Wymienili mu intercooler, dołożyli pare owiewek, które mają jeszcze mocniej docisnąć auto do drogi podczas sportowej jazdy. 

Po wizycie w ABT wzrósł moment obrotowy z 500 Nm na 600. Dzięki temu już w 3,3 sekundy, Audi RS3 – R, bo taką nosi nazwę, osiąga 100 kilometrów na godzinę. Jest to szaleńczy wynik, na którego nie znajdzie się wielu mocnych. A przy tym wszystkim wygląda oszałamiająco. Jest to bestia na kołach z całkiem dużym bagażnikiem i pełnoprawnymi 4 miejscami. Niesamowite!

Czy to koniec supersamochodów?

Niestety wszystko zmierza w tym kierunku. Oczywiste jest, że producenci zawsze bedą je robić, bo klientów na ten rodzaj auta, jest naprawdę masa. Jednak osiągi, które były kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla marek takich jak Ferrari czy Lamborghini, to już przeszłość. 

Hot Hatch’y ze sportowymi osiągami jest coraz więcej na rynku i są coraz częściej wybierane przez klientów. Oferują dużo miejsca, wygodę i swobodę w poruszaniu się po mieście i na codzień. Z resztą, jest to świetny kompromis pomiędzy sportowymi osiągami a uniwersalnością. 

Z pewnością możemy się spodziewać coraz więcej taki samochodów na rynku, bo na drogach jest już ich i tak dużo. 

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...