Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Black Badge Wraith Black Arrow – pożegnanie legendy

Na zakończenie produkcji jednego z najważniejszych samochodów w historii marki, Rolls-Royce Motor Cars prezentuje model Black Badge Wraith Black Arrow. To arcydzieło Bespoke, limitowane do zaledwie 12 egzemplarzy, jest również ostatnim coupé z silnikiem V12, jakie Rolls-Royce kiedykolwiek wyprodukuje nim wkroczy w nową, odważną erę elektryfikacji.

WRAITH – IKONA KULTURY

Wprowadzony na rynek w 2013 roku Wraith jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych modeli, jakie kiedykolwiek zaprojektowano i zbudowano w Goodwood. Bardziej skoncentrowany na osiągach niż jego poprzednicy Phantom i Ghost, Wraith fundamentalnie zmienił postrzeganie Rolls-Royce’a i po raz pierwszy

przyciągnął do marki nowe, młodsze grupy klientów. Swoją obecność zaznaczył również w kulturze – niezliczone odniesienia do Wraitha znajdziemy w utworach muzycznych, filmowych, w sztuce i modzie.

POŁĄCZENIE V12

Charakterystyczna sylwetka Wraitha typu „fastback” sygnalizowała inklinacje samochodu do dynamicznej jazdy. Zostały one dodatkowo wzmocnione w 2016 r. wraz z wprowadzeniem linii Black Badge: mocnej, niepokornej, jeszcze potężniejszej wersji tego transformatywnego samochodu, oferującego jedne z najwyższych osiągów Rolls-Royce’a z silnikiem V12.

Zastanawiając się nad tym, jak najlepiej podkreślić koniec ery Wraitha, projektanci i inżynierowie z Goodwood stworzyli kolekcję Black Badge Wraith Black Arrow czerpiąc inspirację z równie znaczącego historycznego pojazdu z silnikiem V12. W 1938 r. kapitan George Eyston – którego śmiałe i odważne poczynania oddają ducha Black Badge – ustanowił światowy rekord prędkości lądowej wynoszący 357,497 mph (575,335 km/h) za pomocą Thunderbolta, siedmiotonowego, ośmiokołowego lewiatana wyposażonego w dwa silniki lotnicze Rolls-Royce’a V12 serii 'R’. Wybuch II wojny światowej w następnym roku zakończył wysiłki Eystona; wszystkie kolejne rekordy zostały ustanowione przy użyciu różnych typów silników i konfiguracji, utrwalając pozycję Thunderbolta jako najszybszego samochodu z silnikiem V12, jaki kiedykolwiek powstał.

Próba bicia rekordu przez Thunderbolta odbyła się na legendarnym solnisku Bonneville Salt Flats w Utah. Na tle olśniewającej, białej nawierzchni i w palącym pustynnym słońcu, odbicia od polerowanej, aluminiowej karoserii samochodu sprawiały, że prawie niemożliwe było dokładne określenie, kiedy minął on urządzenia pomiarowe. Prostym, ale genialnym rozwiązaniem Eystona było namalowanie dużej czarnej strzałki na bokach samochodu z motywem żółtego koła w środku, które było dobrze widoczne nawet przy dużej prędkości. To właśnie ten element nadaje kolekcji Black Badge Wraith Black Arrow zarówno nazwę, jak i wyjątkowy kontekst historyczny.

GRADIENT

Wykończenie egzemplarzy Bespoke Black Badge Wraith Black Arrow to pełna gradacja kolorów pomiędzy dwoma odcieniami – Celebration Silver i Black Diamond. Warstwa lakieru „Crystal” z domieszką szkła została nałożona na lakier Black Diamond, aby wzmocnić przejście między tymi dwoma kolorami i uzyskać uderzający efekt rozmycia ruchu od przodu do tyłu. Ta ekskluzywna technika Bespoke nadaje również nadwoziu subtelną fakturę inspirowaną

skorupiastą powierzchnią solnej pustyni Bonneville Salt Flats, umieszczoną pod lakierem o wysokim połysku, który jest polerowany przez ponad 12 godzin, aby uzyskać wykończenie przypominające szkło.

KONTRASTUJĄCA PALETA

Kontrastem do gradientowego lakieru są jaskrawożółte wstawki Bespoke w zderzakach i na dyskach w środku kół, które subtelnie przypominają żółte koło w czarnej strzałce Thunderbolta. Po raz pierwszy w historii Rolls-Royce’a, wsporniki V w Black Arrow, znajdujące się za osłoną chłodnicy i przed silnikiem, są również wykończone w kolorze jasnożółtym, co subtelnie przyciąga wzrok do silnika V12 znajdującego się za ciemno chromowanym grillem Black Badge. Zastosowanie jaskrawej żółci rozciąga się na karbonową podstawę figurki Spirit of Ecstasy, w której znajduje się jasnożółta obwódka w kolorze Bright Yellow oraz wygrawerowana nazwa kolekcji.

DZIEDZICTWO V12 NA DESCE ROZDZIELCZEJ

Aby upamiętnić ostatnie w historii Rolls-Royce’a coupé z silnikiem V12, kolektyw projektantów, rzemieślników i inżynierów Bespoke stworzył unikalne dzieło sztuki dla Black Badge Wraith Black Arrow. Misterny, sensoryczny projekt przedstawia współczesny silnik V12 modelu Wraith. W zgodzie z klimatem noir charakterystycznym dla rodziny Black Badge, skomplikowana grafika została wygrawerowana na arkuszu powlekanego na czarno aluminium, tak aby odsłonić błyszczący metal pod spodem. W ten sposób powstało śmiałe wizualne nawiązanie do polerowanego aluminiowego nadwozia Thunderbolta.

FORNIR BESPOKE

Otwierane przeciwstawnie drzwi Black Arrow są wyłożone drewnem o otwartych porach Black Wood. Na skomplikowany wzór składa się z ponad 320 ułożonych w wielu kierunkach i wyciętych laserem elementów intarsji, które naśladują spękaną, nieregularną powierzchnię Bonneville Salt Flats. Ta niezwykła ozdoba rozciąga się również na tylny panel „Waterfall”, który oddziela dwa tylne siedzenia.

KONSOLA SPEEDFORM

W trakcie swojego życia Thunderbolt przeszedł szereg iteracji konstrukcyjnych. Jego ostateczny kształt, w którym zdobywał rekordy, został upamiętniony w Black Badge Wraith Black Arrow w formie podświetlanej, wykonanej z polerowanego aluminium figurki Speedform zamkniętej za szkłem na przedniej konsoli.

NOWA SKÓRZANA TAPICERKA „CLUB”

We wnętrzu Black Arrow zastosowano nowy rodzaj materiału opracowany specjalnie dla tej kolekcji. Podłokietniki, kliny foteli, tunel przekładni, detale drzwi, sakwy drzwiowe i dolny panel deski rozdzielczej są wykończone skórą „Club Leather” – jej mocniejszy połysk i jeszcze głębsza czerń stanowią subtelny kontrast z matową naturalną skórą Rolls-Royce’a. Naturalne oznakowania skóry zostały celowo podkreślone, aby nadać wnętrzu bardziej widoczne „linie życia”. Taki rodzaj skórzanej tapicerki ma również przypominać to, co opisywano jako „klubowy fotel kierowcy, który George [Eyston] preferuje ponad wszystkie inne”. 

Zgodnie z zasadą stosowania odważnych akcentów kolorystycznych w serii Black Badge, do obszycia przedniego siedzenia zastosowano kolor jaskrawożółty. Na szczycie siedzenia, na zewnętrznym zagłówku znajduje się haft strzałki, który zapewnia bogate, wyczuwalne szczegóły i nawiązuje do symbolu strzałki z aluminiowej karoserii Thunderbolta.

OZNACZENIE TORU

Gdy kierownica jest ustawiona w pozycji do jazdy na wprost, ciemne oznaczenie na godzinie dwunastej pokrywa się z podobnym wzorem na siedzeniach. Odnosi się to do czarnych linii, które zespół Eystona namalował na białej powierzchni Salt Flats, aby pomóc utrzymać kierunek jazdy – jego jedyny punkt odniesienia przy prędkości ponad 350 mil na godzinę. Ten „przewodnik” po torze płynie wewnątrz samochodu w celowo asymetrycznej linii od kierownicy do foteli kierowcy i pasażerów z tyłu.

REKORDOWA KONSTELACJA

Thunderbolt miał status rekordzisty – nie mogło być inaczej z Black Arrow. Rozświetlana podsufitka tworząca dramatyczną atmosferę nocnego nieba we wnętrzu Black Badge Wraith Black Arrow zawiera 2117 światłowodowych „gwiazd” – największą liczbę, jaką kiedykolwiek widziano w samochodzie Rolls-Royce’a.

Wszystkie indywidualnie ułożone ręcznie „gwiazdy” przedstawiają Drogę Mleczną widzianą z rozległych przestrzeni, a gwiazdozbiory dokładnie tak, jak wyglądałyby na niebie nad Salt Flats w Utah 16 września 1938 r., czyli w dniu ostatniego, niepobitego rekordu Eystona.

ZEGAR BLACK ARROW

Zainspirowana analogowymi wskaźnikami z lat 30-tych, obudowa zegara na desce rozdzielczej nawiązuje do surowej, technicznej estetyki wnętrza Thunderbolta. Wrażenie wzmacniają czarne końcówki wskazówek, które naśladują boczne strzałki oryginalnego samochodu; na obwódce znajduje się napis „Bonneville” oraz rekord prędkości Thunderbolta z silnikiem V12, wynoszący 357,497 mph. Kolejny detal w postaci „strzałki” pojawia się na tabliczkach progowych Bespoke przy wejściu do samochodu.

TABLICZKA ZNAMIONOWA SILNIKA

Ekskluzywna tabliczka Bespoke zamontowana na pokrywie silnika informuje, że jest to ostatni egzemplarz V12 montowany w Rolls-Royce’ach coupé. Wykonana z jednego kawałka polerowanego metalu tabliczka zawiera monogram V12 w kolorze jasnożółtym oraz napis „Final Coupé Collection” w kolorze czarnym.

Wszystkie 12 samochodów w kolekcji Black Badge Wraith Black Arrow znalazło swoich nabywców z całego świata.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...