Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Porady

5 zasad bezpiecznego podróżowania

Wakacje w pełni. Całe rodziny z dziećmi pakują się w swoje samochody i ruszają nad polskie morze, ale również w dalsze miejsca poza granicami naszego kraju. Podróżując ze swoimi pociechami warto pamiętać o kilku zasad, dzięki którym spędzimy urlop w spokojnej atmosferze. O czym należy pamiętać? Przeczytajcie koniecznie!

Jednak podróż autem wiąże się z wieloma istotnymi aspektami, na które musimy zwrócić uwagę wybierając się w dłuższą trasę, a najważniejszym z nich jest oczywiście bezpieczeństwo nasze i naszych współtowarzyszy podróży. Poniżej przedstawiamy szczegółowo najistotniejsze kwestie pod kątem bezpiecznego przygotowania do wyprawy samochodowej, by cieszyć się spokojną jazdą i bezpiecznie dojechać do celu.

1. Odpowiedni fotelik dla dziecka

W zasadzie jest to podstawa do spokojnego podróżowania ze swoim dzieckiem. Wygodny fotelik oszczędzi nam na pewno płaczu i niezadowolenia swojego malucha, a my będziemy mogli bez większego problemu dotrzeć w nasze zaplanowane miejsce. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami obowiązek przewożenia dziecka w foteliku zależny jest od wzrostu i dotyczy każdego dziecka poniżej 150 cm. Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, zniosła kryterium wieku, jakim było 12 lat. Wyjątek stanowi dziecko o wzroście 135 cm, któremu ciężko dobrać odpowiedni fotelik, wówczas może ono podróżować na tylnej kanapie, pod warunkiem, że będzie zapięte pasami bezpieczeństwa.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania fotelika samochodowego do dłuższej podróży? Oczywiście chodzi o jego właściwy montaż, który powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Przede wszystkim fotelik musi być dopasowany do kształtu siedziska auta, tak by po jego zamocowaniu nie chwiał się ani nie kołysał. Obecnie montuje się fotelik za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub coraz popularniejszego i uznawanego za najbezpieczniejszy, systemu ISOFIX. Jednak jest on możliwy tylko w przystosowanych do niego autach, które muszą być wyposażone w specjalne uchwyty. Po poprawnym zamocowaniu fotelika należy jeszcze pamiętać o wyregulowaniu zagłówków, by odpowiednio zabezpieczyć głowę i odcinek szyjny kręgosłupa.

2. Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa

To fundamentalna zasada bezpiecznego podróżowania. Zapięte pasy należy zapinać nawet na bardzo krótkie dystanse bowiem nigdy nie możemy przewidzieć sytuacji w ruchu drogowym. Zapinanie pasów dotyczy każdego pasażera, dzieci też. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom ten zdrowy nawyk, bo może on uratować im życie w razie wystąpienia niebezpiecznej kolizji drogowej. Jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zapięcia pasów, bo jak pokazują wyniki wielu testów, bardzo często zdarza się, że są one zapinane nieprawidłowo. Sytuacja ta odnosi się zarówno do uprzęży fotelików dziecięcych jak i 3-punktowych pasów samochodowych.

Zapinając maleństwo za pomocą pasów fotelika należy pamiętać, że trzeba w pierwszej kolejności wyregulować ich wysokość, a następnie odpowiednio ciasno napiąć. A co dokładnie oznacza odpowiednio ciasno? Uprząż musi być na tyle naciągnięta, by zniwelować wszelkie luzy między pasem a klatką piersiową dziecka (pomiędzy może się zmieścić tylko palec). By się upewnić czy pasy mają odpowiedni ucisk, można wykonać „test szczypnięcia” – jeśli po naciągnięciu da się złapać pas za pomocą kciuka i palca wskazującego, to znaczy, że trzeba mocniej go napiąć. Wiele modeli siedzisk wyposażonych jest również w system sygnalizujący kliknięciem poprawne zapięcie pasów. Jest to duże ułatwienie dla rodziców, które pozwala uniknąć błędów w nieprawidłowym zapinaniu pasów.

Wiemy już jak ważne pod kątem ochrony zdrowia i życia naszego dziecka jest właściwe zapięcie pasów. Jednak często bagatelizowaną sprawą lub wynikającą z niewiedzy rodziców jest kwestia jazdy w kurtce lub innym okryciu wierzchnim. Prawidłowo zapięte pasy powinny bezpośrednio przylegać do ciała, co niestety nie jest możliwe, gdy dziecko ubrane jest w grubszą kurtkę czy kombinezon. Nawet pomimo maksymalnie napiętych pasów pozostanie między nimi a ciepłym ubrankiem luźna przestrzeń, z powodu której dziecko może wypaść z fotelika podczas gwałtownego uderzenia. Obowiązek zdejmowania wszelkich okryć wierzchnich w trakcie podróży autem dotyczy wszystkich pasażerów, nie tylko tych najmłodszych. Bezpieczniej jest najpierw zapiąć odpowiednio ciasno pasy, a następnie otulić dziecko ciepłym kocem lub specjalnym śpiworkiem do fotelika. Można też krótko przez wyruszeniem w trasę nagrzać samochód i wówczas żadne dodatkowe okrycia nie będą potrzebne.

3. Odpowiednie przygotowanie auta

To jest chyba główna zasada. Bez dobrze przygotowanego auta, nie mamy nawet co ruszać w podróż. Warto przed samym wyjazdem sprawdzić, czy nasze auto, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo naszych pasażerów, ale też żeby nagła awaria nie zepsuła nam urlopowych planów. 

Na pewno warto sprawdzić ogumienie. Jazda na zbyt starych oponach to duże niebezpieczeństwo, bo to właśnie nasze opony mają kontakt z asfaltem i w dużej mierze odpowiadają za przyczepność podczas jazdy. Drugą kwestią zużytej już opony jest fakt, że podczas szybkiej jazdy autostradą, może ona wybuchnąć, co spowoduje utratę kontroli nad pojazdem, a w konsekwencji wypadkiem. 

Zgodnie z powiedzeniem – przezorny zawsze ubezpieczony, upewnijmy się jeszcze przed wyruszeniem w podróż, że koło zapasowe również nadaję się do użytku na wypadek niemiłej niespodzianki w trasie. Przy okazji nie zapomnijmy też o sprzęcie potrzebnym do wymiany koła: kluczu i podnośniku. 

Drugą rzeczą, którą warto sprawdzić to płyny eksploatacyjne. Należy zajrzeć pod maskę naszego samochodu i zobaczyć czy nie ma wycieków z silnika lub jego innej części. Płyn do spryskiwaczy podczas długiej drogi może naprawdę się przydać, bowiem owady na naszej przedniej szybie mogą nam skutecznie ograniczyć widoczność. 

W okresie wakacyjnym kluczową rolę w komforcie podróżowania odgrywa klimatyzacja. Przed wyjazdem warto się udać na jej kontrolę i odgrzybienie. Brudna klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a długie siedzenie w aucie i wdychanie szkodliwych bakterii, tylko utrudni podróż. 

4. Odpowiednie spakowanie bagaży

Często dzieje się tak, że bagaże wrzucamy po prostu do bagażnika i liczymy że jakoś się pomieszczą. W daleką podróż takie rozwiązanie nie przejedzie, bo ilość bagaży jest zdecydowanie większa niż podczas codziennego przemieszczania się. Dlatego tak ważne jest odpowiednie spakowanie walizek, plecaków w bagażniku, by nie ograniczały widoczności kierowcy i nie miały negatywnego wpływu na komfort podróżowania. 

Generalnie kierujemy się regułą układania toreb równomiernie, piętrowo, od najcięższych do najlżejszych oraz jak najniżej i najbliżej oparcia tylnej kanapy. Nierównomierne ułożenie bagaży może przyczynić się do zaburzenia środka ciężkości auta, co może wpłynąć na pogorszenie komfortu prowadzenia. Jeśli bagażnik nie został zapełniony całkowicie i pozostały wolne przestrzenie pomiędzy torbami, należy je unieruchomić za pomocą linek, siatek lub taśm, by podczas jazdy nie stanowiły zagrożenia. Jeśli mamy do przewiezienia dużo bagaży to pod żadnym pozorem nie należy usuwać półki odgradzającej część pasażerską od bagażowej. W przeciwnym razie ciężkie torby mogą zaważyć o szansach przeżycia w momencie niebezpiecznego zderzenia.

Gdy gabaryty naszego bagażnika nie są wystarczające, bezpieczniejszą opcją będzie zamocowanie boxu dachowego. Pamiętajmy także, aby nie przesadzać z ilością toreb, bo każdy samochód ma ograniczone wartości maksymalnego obciążenia, a ponadto waga auta ma wpływ na drogę hamowania, im większy ciężar, tym droga hamowania dłuższa. Warto też pamiętać o tym, że jazda z boksem wymusi na nas wolniejszą jazdę, bo zbyt wysoka prędkość może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. 

5. Wcześniej zaplanuj swoją drogę

By uniknąć niespodzianek na trasie w postaci remontów lub co gorsza, zamkniętych dróg, warto przygotować swoją trasę przed wyjazdem. Znaleźć kilka dróg i wybrać najlepszą, a pozostałe zostawić jako alternatywy. 

Ci, którzy wybierają się autem w zagraniczną podróż powinni obligatoryjnie sprawdzić także przepisy drogowe obowiązujące w danym kraju, dotyczące m.in. ograniczenia prędkości, obowiązkowego wyposażenia auta czy używania świateł.

Zorganizowanie rodzinnego wypadu to wielki wyczyn, dlatego tak ważne jest zadbać o te 5 podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania. To wpłynie nie tylko pozytywnie na samą podróż, ale i na cały okres urlopowy, podczas którego będziemy mogli w pełni wypocząć i naładować baterię na pozostałą cześć roku.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...