Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Desigen Rolls-Royce odjechał praktycznie wszystkim!

Rolls-Royce Motor Cars przedstawia dziś Phantoma Syntopię, misternie przygotowane, inspirowane krawiectwem Haute Couture, dzieło będące efektem współpracy z uznaną holenderską projektantką Iris van Herpen. 

Powstało ono na bazie modelu Phantom Extended dającym wyjątkowe możliwości personalizacji i jest najbardziej skomplikowanym projektem, który został kiedykolwiek zrealizowany przez zespół Rolls-Royce Bespoke Collective. Dziś, po 4 latach pracy, to wyjątkowe i unikatowe zamówienie, zostało ukończone i wkrótce dołączy do prywatnej kolekcji wymagających klientów marki.

“W przypadku tego specjalnego projektu zainspirował mnie koncept ‘Weaving Water’ i przekształciłam poczucie bycia w ruchu w immersyjne doświadczenie płynności we wnętrzu Phantoma. Zależało mi na stworzeniu odczucia bycia do głębi poruszonym siłami natury. Pełen mocy ruch Phantoma jest wpleciony w zmieniające się trójwymiarowe fale we wnętrzu samochodu, co ma ucieleśnić pomysłowość natury.” – mówi Iris van Herpen.

NA ZEWNĄTRZ KRÓLUJE OPALIZUJĄCY MAGNETYZM

By stworzyć zachwycającą, połyskującą karoserię, zespół Bespoke Collective opracował farbę Liquid Noir. Opalizująca w promieniach słońca ukazuje purpurowe, niebieskie, różowe i złote odcienie, gdy patrzy się na nią pod różnymi kątami. By uzyskać taki efekt, najciemniejszą jednolitą czarną farbę pokryto lakierem zawierającym pigment przypominający lustro, który został wybrany ze względu na właściwości zmiany kolorów. By nadać subtelnego, eleganckiego połysku, zespół opracował nową dla marki technikę nakładania pigmentu na bezbarwny lakier – proces ten zajął kilka miesięcy, w tym 3000 godzin samych testów.

Gdy przyjrzeć się dokładnie, na masce samochodu można zobaczyć subtelne odwzorowanie motywu „Weaving Water”, tego samego, który przewija się we wnętrzu samochodu. Efekt uzyskano przez ostrożną redystrybucję pigmentu podczas lakierowania samochodu.

WNĘTRZE TO TRÓJWYMIAROWE DZIEŁO SZTUKI

We wnętrzu Phantoma Syntopii znajdują się wspaniałe elementy powstałe w ramach współpracy zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective z Iris van Herpen. Jedne były wytwarzane w siedzibie marki w Goodwood rękami najlepszych rękodzielników współpracujących z zespołem Iris van Herpen, inne zaś w amsterdamskim atelier Iris van Herpen, czyli tam, gdzie powstają również projekty ubiorów Haute Couture.

Po otwarciu wspaniałych ustawionych naprzeciw siebie drzwi Phantoma, oczy przyciąga rozświetlana podsufitka „Weaving Water Headliner”, najbardziej skomplikowana technicznie wersja tego charakterystycznego elementu w historii Rolls-Royce’a. Została stworzona z jednego, fragmentu skóry w idealnym stanie, który został wybrany z ponad 1000 innych skór. Precyzyjne symetryczne cięcia ukazują srebrną fakturę “płynnego metalu” utworzoną z tkanego nylonowego materiału znajdującego się pod spodem (tego samego, który został wykorzystany przez Iris van Herpen w kolekcji „Embossed Sounds”), co pozwoliło uzyskać wrażenie trójwymiarowości podsufitki. Jest ona wykończona 162 delikatnymi płatkami ze szklistej organdyny, umieszczonymi przez członków zespołu Iris van Herpen, którzy spędzili w Goodwood nad tym zadaniem ok. 300 godzin. Wokół tej aplikacji zainstalowano aż 187 z 995 mieniących się „gwiazd”. Sekwencja oświetlenia zaczyna się od tyłu samochodu i idzie ku jego przodowi, co daje wrażenie ruchu. W sumie praca nad przygotowaniem podsufitki zabrała 700 godzin prac.

Temat “Weaving Water” jest również obecny w unikalnym dziele umieszczonym w „Galerii” Phantoma zajmującej całą długość deski rozdzielczej. W dziele tym łączącym tradycyjne techniki Haute Couture oraz innowacyjne formy wizualne, wykorzystano kolejne 85 płatków umieszczonych ręcznie kosztem 60 żmudnych godzin przez członków zespołu Iris van Herpen pracujących w Goodwood.

Motyw na stolikach oraz panelu pasażera umieszczonym poniżej „Galerii” również nawiązuje do przedstawienia „Weaving Water” z maski samochodu. Tu powstał dzięki połączeniu wielu warstw farby i lakieru zawierających różną ilość szklanych cząsteczek. Najpierw powierzchnie stolików i panelu zostały pokryte czarną farbą z zawartością 0,9 proc. tych cząsteczek. Następnie rzemieślnicy namalowali motyw „Weaving Water” bezbarwnym lakierem z 1,4 proc. połysku – ukończenie tego wyjątkowo skomplikowanego procesu zabrało ponad trzy tygodnie. Przed rozpoczęciem pracy, zespół specjalistów z Exterior Surface Centre spędził cztery miesiące dopracowując formułę i przeprowadzając 9 prób, by dojść do idealnych proporcji szklanych cząsteczek: na cały samochód wykorzystano ich dokładnie jedną łyżkę.

NOWY ROZDZIAŁ W BADANIACH NAD TKANINAMI

Phantom Syntopia symbolizuje kontynuację badań zespołu Bespoke nad wykorzystaniem tkanin. W hołdzie dla spuścizny, Rolls-Royce’a, ten unikatowy samochód przywołuje czasy, gdy siedzenie kierowcy było wykończone bardzo wytrzymałą skórą, zaś tylny przedział był obity luksusowymi, przytulnymi tkaninami. Przednie fotele Phantoma Syntopii są wykończone skórą w odcieniu Magic Grey – wytwornego wyglądu nadaje jej lśniące wykończenie. Tylne siedzenia zostały obite specjalnie stworzoną tkaniną z domieszką jedwabiu, na której znajduje się rozpoznawalny motyw przywołujący wzór, który tworzy odbicie światła na wodzie nocą.

Siedzenia pikowane w motyw „Weaving Water” zostały zainspirowane techniką tuftingu często wykorzystywaną przez twórców najlepszych mebli, w której haft stosuje się na wewnętrznej stronie materiału. W ten sposób powstaje trójwymiarowa głębia, chociaż powierzchnia pozostaje gładka.

DOŚWIADCZENIE IMERSJI: STYMULUJĄC WSZYSTKIE ZMYSŁY

Innowacyjność Phantoma Syntopii przejawia się także w kolejnym elemencie – to pierwszy Rolls-Royce, w którym obecna jest nuta zapachowa Bespoke, tworząc prawdziwie imersyjny wyraz luksusu. Zapach został opracowany przez eksperta perfumiarstwa – któremu nadano teraz przydomek „nosa zespołu Bespoke” – w ścisłej współpracy z klientami. Zapach ma kojarzyć się ze wspomnieniami, jest subtelny i idealnie dopełnia inne aromaty pochodzące z materiałów obecnych w samochodzie.

Ekspert testował wiele połączeń zapachowych nim wypracował najlepszą mieszankę. Jej rdzeniem jest zapach drzewa cedrowego. A ponieważ częścią tego projektu była maksymalna personalizacja, sam drzewo cedrowe zostało pozyskane z regionu rodzimego dla klientów. Baza zapachu zawiera również pudrowe nuty irysa pozyskane przez technologię płynnej ekstrakcji, z dodatkiem zapachu skóry, które zostały zmieszane z zapachem róży z Patagonii i delikatnej cytryny.

Specjalnie opracowany mechanizm uwalniający zapach jest umieszczony w zagłówkach. To opatentowana technologia, w której wykorzystano innowacyjne materiały pracujące wcześniej w urządzeniach medycznych wydzielająca odpowiednio delikatne dawki zapachu, tak aby cieszyć zmysły długotrwale. Opracowanie urządzenia zapewniającego zapachowi zachowanie swojego rozpoznawalnego profilu w każdych warunkach zajęło ponad dwa lata, w tym przeprowadzenie testów w wysokich i niskich temperaturach.

NAJWYŻSZY LUKSUS SPOTYKA WYSOKIE KRAWIECTWO

Dopełnieniem spotkania z Haute Couture będzie projekt ubrania specjalnie stworzony dla klientów tego transformatywnego zamówienia. Trójwymiarowa suknia nawiązuje do motywu Weaving Water z podsuftki Phantoma z elegancką aplikacją „płynnego metalu” oraz płatków ze szklistej organdyny pociętych laserowo i ręcznie przyszytych we wzór przypominający falujące fale. Oczekuje się, że uszycie tego wyjątkowego ubrania, które powstanie z wykorzystaniem technik Haute Couture opracowanych przez Iris van Herpen, zajmie ok. 6 miesięcy, w tym opracowanie wzoru, wycięcie i aplikacja płatków, haft, przymiarki i dopasowanie.

Phantom Syntopia zajmie swoje miejsce w prywatnej kolekcji klientów już w maju. Jako prawdziwie unikatowe zamówienie otrzymał od Rolls-Royce’a gwarancję, że nigdy nie powstanie jego replika.

“Phantom Syntopia jest najbardziej ambitnym, pojedynczym i wysoko spersonalizowanym Phantomem, jakiego kiedykolwiek stworzyliśmy, a także oczywistym dowodem na pozycję Rolls-Royce’a jako prawdziwie luksusowej marki. Zbudowany na bazie dwóch dekad współpracy z najbardziej uznanymi studiami projektowymi, artystami, horologami oraz jubilerami, Phantom Syntopia umacnia pozycję modelu Phantom jako największego „białego płótna” dla personalizacji Bespoke.” – powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...