Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MOTO InsideMOTO Inside

Wiadomości

Czwarty kolor na sygnalizacji świetlnej? To możliwe!

Traffic sign showing go and stop.

Główną rolą sygnalizacji świetlnej jest kierowanie ruchem i upłynnianie go. Jak dobrze z autopsji wiemy, to drugie nie zawsze się udaję. Wszystko przez bierność kierowców. 

Czwarte światło na sygnalizatorach to bardzo ciekawe rozwiazanie. Inżynierowie z North Carolina State University (NCSU) w USA przygotowują się do ruchu samochodów autonomicznych. To właśnie oni w swoich najnowszych rekomendacjach sugerują, że powinno się czwarte światło pojawić. Miałoby białą barwę? 

Białe światło? A po co?

Kolejne światło miałoby swoją kluczową rolę. Oznaczałoby, że ruch na danym skrzyżowaniu kierowany jest przez zaawansowany algorytm, który może się komunikować z pojazdami autonomicznymi. 

Tego typu samochody komunikują się ze sobą. Wprowadzenie takiego rozwiązania usprawniłoby ruch na skrzyżowaniach. Białe światło oznaczałoby, że w tym miejscu i momencie ruch na skrzyżowaniu podyktowany jest po samochody autonomiczne. Dla kierowców jeżdżących samodzielnie oznaczałoby to, że niezależnie od innych wskazań w danym momencie mają trzymać się auta przed sobą i robić to, co ono. 

W uproszczeniu. Białe światło oznaczałoby – rób to, co samochód przed tobą. Trochę dziwne to, ale jeżeli faktycznie miałby to usprawnić ruch, to jestem za. 

Kierowcy, którzy nie ogarniają kiedy wrzucić bieg żeby ruszyć w odpowiednim momencie ze świateł w dużej mierze odpowiadają za korki. To właśnie przez nich ruch przestaje być płynny. 

Symulacje potwierdzają teorię

– Symulacje pokazują, że samochody autonomiczne poprawiają płynność ruchu niezależnie od tego, czy zastosujemy dodatkowe białe światło, czy nie. Jego wprowadzenie jednak dodatkowo poprawia przepływ ruchu – skomentował prof. Ali Hajbabaie z NCSU.

Na początku mogłoby to wprowadzić lekki zamęt na drogach, ale z czasem to rozwiązanie może naprawdę działać. Na ten moment jest to sprawdzane w USA. Nie wiemy, czy takie rozwiązanie w ogóle trafi do Polski. 

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Bez kategorii

Škoda Fabia czwartej już generacji bardzo różni się od poprzednich. Nie wygląda już jak typowe auto dla kierowcy Ubera, choć pewnie tak skończy, ale...

Testy

Drzemiący pod maską Skody silnik 2.0 TSI o mocy 190 koni, nie zachęca do sportowej jazdy, ale w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się...

Testy

Niespełna kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy Range Rover sport. Samochód kultowy, który jest marzeniem naprawdę wielu osób, samochód który łączy w sobie...

Testy

Zamiast wprowadzać kolejną generację jakiegoś modelu, producenci robią lifting obecnej. Zazwyczaj zmienia się niewiele, a taki zabieg ma na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Ostatnio...