Przez ostatnie lata rynek motoryzacyjny zmienił się nie do poznania. Kiedyś rządziły nim małe samochody, którymi wszędzie można było wjechać i łatów zaparkować. Teraz trend się odwrócił i samochody są coraz większe, a najpopularniejszymi samochodami ostatnich lat zostały SUVy.
Nie oznacza to jednak, że małych samochód na rynku już nie ma. Nadal jest spora grupa ludzie, która uwielbia małe rozmiary swoich aut i jednocześnie ich praktyczność. Małe, zwinne i łatwe do zaparkowania. Dziś o kilku z nich opowiemy.
Spis treści
Smart EQ ForTwo
Na początek ruszymy z najbardziej popularnym, małym samochodem. Smart ForTwo to miniaturowy samochód miejski produkowany przez markę Smart, należącą do koncernu Daimler AG. Charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem, co sprawia, że doskonale nadaje się do miejskich podróży. Wersja elektryczna Smart EQ ForTwo dodatkowo wnosi element ekologii do tego segmentu.
Aktualnie do wyboru mamy już tylko wersję elektryczną. Na pełnych akumulatorach elektrycznym Smartem możemy przejechać tylko 135 kilometrów. Śmiało można powiedzieć, że to wynik bardzo słaby. Osoba dojeżdżająca z poza centrum miasta będzie miała problem i będzie musiała poszukać miejsca do ładowania w mieście. Zwłaszcza zimą, kiedy ten zasięg jest jeszcze niższy.
Jeśli komuś to nie przeszkadza, do wyboru ma jeszcze wersję cabrio.
Fiat 500
Przejdziemy teraz do równie kultowego modelu. Fiat 500 to model, który został ponownie wprowadzony na rynek w nowej odsłonie. Jest to niewielki samochód miejski, który zachował charakterystyczny wygląd oryginału, ale został zmodernizowany pod kątem nowoczesnych standardów.
Tutaj producent dał szersze pole manewru w kwestii wyboru jednostki napędowej. Do wyboru jest 500 hybrydowa i w pełni elektryczna. W przypadku tej pierwszej mamy do dyspozycji 1.0 litrowy silnik, który generuje 70KM. Ceny startują od 67 tysięcy złotych.
Przejdźmy teraz do wersji elektrycznej. Fiat i w tym aspekcie jest lepszy od Smarta. W miejskim elektryku możemy przejechać aż 460 kilometrów z pełną baterią. W 5 min możemy doładować sobie 50 kilometrów. Cena może trochę popsuć ten optymizm, bowiem elektryczny Fiat 500 startuje od 142.400 złotych. Sporo.
Renault Twingo
Renault Twingo to kolejny mały samochód miejski, który oferuje kompaktowe rozmiary i zwinność. Charakterystyczną cechą Twingo jest umieszczenie silnika z tyłu pojazdu, co wpływa pozytywnie na manewrowość.
Produkowany był od 1993 roku i momentalnie stał sprzedażowym hitem. Nowa pochodzi od połączenia ze sobą trzech słów: twist, swing oraz tango. Trzecia i niestety ostania generacja tego kompaktowego auta została wprowadzona w 2014 roku. Ostatnia sztuka zjechała z linii produkcyjnej w 2018 roku. Mimo tego, na rynku aut używanych ten samochód nadal cieszy się sporą popularnością.
Toyota Aygo
Toyota Aygo to kompaktowy model miejski, który jest efektem współpracy między Toyotą, Citroënem i Peugeotem. Ma atrakcyjny design i jest dostępny w różnych wersjach, w tym również jako w pełni elektryczna wersja.
Na ulicach z pewnością wyróżnia się odważnym designem, który przyciągnął masę klientów. Aktualnie Toyota wprowadziła Aygo w wersji X, który idealnie nadaje się do miejskiej dżungli. Podwyższone zawieszenie i mocniejsza budowa nie przeszkodziła projektantom w zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Ceny zaczynają się od 68 900 zł.
Volkswagen Up!
Volkswagen Up! to mały samochód miejski, który oferuje przestronne wnętrze jak na swoje niewielkie rozmiary. Jest dostępny zarówno w wersji spalinowej, jak i wersji elektrycznej o nazwie e-Up!.
Maluch od Volkswagena specjalnie przypadł do gustu kierowcom. Można śmiało powiedzieć, że o wiele bardziej niż bliźniacza Skoda CitiGo. Świetne właściwości jezdne w połączeniu z dobrym wyposażeniem dostępnym na pokładzie sprawiały, że Up! Idealnie odnajdywał się w miejskiej jeździe. Przy tym wszystkim jego ceny były bardzo konkurencyjne.
Rynek małych samochodów powoli się kurczy. Są jednak jeszcze producenci, którzy wiedzą jak bardzo potrzebne są auta miejskie. Niewielkich rozmiarów samochód to również świetny pomysł na pierwszy samochód. Świeży kierowca będzie mógł się zaadaptować do drogowych warunków i nabrać potrzebnego doświadczenia.