Każdy kierowca ma swój moment w ciągu roku, w którym zabiera się za zmianę opon w swoim samochodzie. Nie zawsze jednak wybierany jest odpowiedni moment i opony mogą się po prostu niszczyć. Kiedy najlepiej zmienić opony? Wyjaśniamy poniżej.
Regulacje dotyczące opon różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach opony zimowe są wręcz obowiązkowe. W Polsce są one zalecane, ale nie obowiązkowe. Zmianę opon zaleca się wraz ze zmianą pogody na letnią lub zimową.
Spis treści
Kiedy zmienić opony?
Wielu producentów opon radzi by swoje ogumienie w samochodzie zmienić w momencie kiedy temperatura spadnie do 7 stopni i będzie się utrzymywała na takim poziomie przez kilka dni. Do tej reguły naprawdę warto się zastosować. Letnie opony mogą już być wystarczająco przyczepne przy tak niskich temperaturach, co zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, a w konsekwencji wypadkiem.
Oczywiście możesz jeździć na oponach zimowych przez cały rok, ale negatywnie to wpłynie na stan tych opon i komfort podróżowania. Zimowe opony podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie są głośniejsze i szybciej się ścierają.
Dlaczego opony zimowe są lepsze w niskich temperaturach?
Opony letnie i opony zimowe są wykonane z różnych mieszanek i mają inaczej zaprojektowane bieżniki. W mieszance opony zimowe znajduje się niewielka ilośc żywicy, która zapewnia elastyczność opony, przy nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.
Tak jak wcześniej wspominał, zimowe opony mają głębsze rowki i żebra na bieżniku, co zapewnia pewną jazdę po śniegu i lodzie. Te wszystkie właściwości sprawiają, że opona o charakterze zimowym, nie sprawdzi się w letnich warunkach. Przykładowo, gdy na zewnątrz jest 15 stopni powyżej zera, droga hamowania jest o 7 metrów dłuższa, niż podczas jazdy w tych samych warunkach na oponie letniej. Gołym okiem widać, że nie warto jeździć latem na zimówkach.
Czy używane zimówki się sprawdzą?
W Polsce nie ma obowiązku zakładania nowych opon zimowych. Wielu kierowców korzysta więc z używanego już ogumienia, trochę tym ryzykując, patrząc na oszczędności przy zakupie nowych opon. Oczywiście nie zawsze finał takiej historii kończy się źle, ale czy warto oszczędzać na swoim życiu i swojej rodziny? Zdecydowanie nie!
Podczas zakupu używanych opon warto je porządnie obejrzeć. Jednak nawet opona wygląda dobrze z zewnątrz może posiadać ona uszkodzenia wewnętrze, które mogą być niebezpieczne. Na pewno nie warto kupować takich opon przez internet, ponieważ nie mamy możliwości pełnego obejrzenia opony.
Opony to w zasadzie jedyny kontakt samochodu z podłożem. To one zapewniają nam przyczepność na drodze i bezpieczeństwo. Na tym elemencie wyposażenia samochodu zdecydowanie nie warto oszczędzać.
Czy warto zmieniać opony?
Na to pytanie już pewnie znacie odpowiedź po przeczytaniu tego tekstu. Warto zmieniać regularnie opony nawet ze względu na bezpieczeństwo. Różne mieszanki wykorzystywane w tych ogumieniach mają zadanie spełniać swoją rolę w różnych warunkach.
Końcówka października to wręcz idealny moment na umówienie się na wizytę do wulkanizatora. Warto zrobić to wcześniej, by później nie czekać miesiąca na termin lub gorzej, kiedy pierwszy śnieg spadnie na ulice.